Faydalı model belgesi patentten farklı olarak, kimyasal maddelere ve yöntemlere verilmez ve buluş sahiplerine 10 yıl sürelik bir hak tanır.

Bir Buluşun Faydalı Model Belgesi Alabilmesi İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

  1. Yeni olmalı;
  2. Patent başvurusunun yapıldığı tarihten önce, buluş konusunda dünyanın herhangi bir yerinde toplumca erişilebilir yazılı veya sözlü tanıtım, kullanım veya bir başka yolla açıklanmayan bilgilerden oluşur.
  3. Sanayiye uygulanabilir olması;
  4. Buluş, tarım dahil sanayinin herhangi bir dalında üretilebilir veya kullanılabilir nitelikte ise, sanayiye uygulanabilir olduğu kabul edilir.
  5. Anlaşılacağı gibi bir buluşa, patentten farklı olarak yeni ve sanayiye uygulanabilir fakat tekniğin bilinen durumunu aşmıyorsa faydalı model belgesi verilir.
MARKANIZI ÖNEMSİYORUZ
Markanız için en uygun işlemler
BİLGİ ALIN
Sorununuzu çözmek için durmadan çalışıyoruz.
HER ZAMAN BİZİMLE İLETİŞİME GEÇEBİLİRSİNİZ.
Danış Patent
Danış Patent olarak sizlere marka tescili ve patent konularında yardımcı oluyoruz. Marka, bir işletmenin mal ve/veya hizmetlerini bir başka işletmenin mal ve/veya hizmetlerinden ayırt etmeyi sağlaması koşuluyla, kişi adları dahil, sözcükler, şekiller, harfler, sayılar, malların biçimi veya ambalajları gibi çizimle görüntülenebilen veya benzer biçimde ifade edilebilen, baskı yoluyla yayımlanabilen ve çoğaltılabilen her türlü işarettir.

Aradığınız sorunun cevabını bulamadınız mı ?

s
Danış Patent
Bizi sosyal ağlardan takip edin!
© 2018 Danış Patent. Tüm hakları saklıdır.
Danış Patent