Logo Tescili Nedir? Nasıl Yapılır?

03.04.2023

Firmalara ait ürünlerin/hizmetlerin markasının, harfler, rakamlar ve grafik ögeler kullanılarak sembolleştirilmesidir. Amblemden farklı olarak ayırt edici özelliğinin yanında firmanın ismini de (markasını da) yansıtmaktadır. Logo yaratmak için kullanılan fontlar yeniden tasarlanabileceği gibi, mevcut fontlarla da oluşturulabilir.

Logoların; sade, kolay anlaşılır, hatırlanması kolay ve mümkün olduğunca az sayıda renkten oluşması son derece önem arz etmektedir. Ayrıca logolar özgün olmalı ve başka firmaların ürün yada hizmetlerine ait logolar ile karışıklığa sebebiyet vermemeli, hatta mümkün olduğunca çağrışım dahi yapmamalıdır.

Logo, marka kapsamında tek başına tescil edilebileceği gibi, marka ismi ile birlikte tek bir başvuruyla da tescil edilebilmektedir.

HABERLER
İşimizi önemsiyoruz!
TÜM HABERLER
BİLGİ ALIN
Sorununuzu çözmek için durmadan çalışıyoruz.
HER ZAMAN BİZİMLE İLETİŞİME GEÇEBİLİRSİNİZ.
Danış Patent
Danış Patent olarak sizlere marka tescili ve patent konularında yardımcı oluyoruz. Marka, bir işletmenin mal ve/veya hizmetlerini bir başka işletmenin mal ve/veya hizmetlerinden ayırt etmeyi sağlaması koşuluyla, kişi adları dahil, sözcükler, şekiller, harfler, sayılar, malların biçimi veya ambalajları gibi çizimle görüntülenebilen veya benzer biçimde ifade edilebilen, baskı yoluyla yayımlanabilen ve çoğaltılabilen her türlü işarettir.

Aradığınız sorunun cevabını bulamadınız mı ?

s
Danış Patent
Bizi sosyal ağlardan takip edin!
© 2018 Danış Patent. Tüm hakları saklıdır.
Danış Patent